Bolji izbor namirnica i individualizirani dodaci prehrani odsada čine temelje uspješne prevencije, boljeg općeg stanja i optimalne forme organizma.
Vođena ovim načelima, mikronutricija danas može pomoći ženama na svakoj etapi njihovih života.
Donosimo Vam efikasna i zanimljiva rješenja koji bi mogla pomoći Franki, koju svaki mjesec kada joj se približava mjesečnica muče bolovi i nadutost koji joj otežavaju svakodnevicu.
Franka, 23 godine: „Već nekoliko mjeseci 4 dana prije mjesečnice osjećam povećanu osjetljivost grudi, nadutost i razdražljivost na rubu deprimiranosti.“
Ono o čemu Franka govori zovemo predmenstrualnim sindromom.
Što je zapravo predmenstrualni sindrom?
Predmenstrualni sindrom (ili PMS) je termin koji se koristi za opis skupa promjena koje se javljaju prije početka mjesečnice i završavaju kada ona počne ili kratko nakon. Oko 80% žena pati od ovog sindroma.
Koji su izvori predmenstrualnog sindroma?
PMS ima više izvora, no neki su ipak dominantni:
- Neuroprijenosnici u mozgu (hormoni raspoloženja), naročito seratonin, odgovorni su za promjene raspoloženja i žudnju za slatkim u razdoblju prije mjesečnice.
- Hormonalni disbalans u razini hormona koje zovemo prostanglandini (PGE1/PGE2), a koji se sintetiziraju od omega-6 polinezasićenih masnih kiselina izazivaju smanjeno izlučivanje progesterona iz jajnika što izaziva osjetljivost grudi i nadutost zbog zadržavanja vode.
- Nedostatak određenih mikronutrijenata kao što su omega-6, kalcij, mangan i vitamini B i E.
- Prehrana s mnogo jednostavnih šećera, konzumacija kofeina i pretjerano uživanje u alkoholu.
- Ne treba zaboraviti niti stres i utjecaj genetičkih faktora.
Što učiniti kako biste se bolje osjećale?
- Povećajte unos magnezija (sušeno voće i orašasti plodovi, voda bogata magnezijem) i vitamina B- vitamina „blagostanja“ (pivski kvasac, pšenične klice kao dodatak salatama).
- Povećajte unos triptofana, prethodnika serotonina, kojega možete pronaći u jajima, mliječnim proizvodima i ribi ili u obliku dodatka prehrani.
Riješite problem nedostatka PGE1 (hormona koji se sintetizira od omega-6 polinezasićenih masnih kiselina) unosom ulja noćurka i/ili boražine.
Izvor tekstova Echos.