Bolji izbor namirnica i individualizirani dodaci prehrani odsada čine temelje uspješne prevencije, boljeg općeg stanja i optimalne forme organizma.
Vođena ovim načelima, mikronutricija danas može pomoći ženama na svakoj etapi njihovih života.
Ublažava teškoće koje Ivana proživljava tijekom menopauze, valove topline, stvaranje viška kilograma u području trbuha…, sve je to moguće i nema rizika.
Ivana, 54 godine: „ Prije nekoliko mjeseci ušla sam u menopauzu: proživljavam valove vrućine koji me svake noći bude i iznenadno sam umorna. Također sam dobila 5 kila i osjećam se loše u svojoj koži fizički i psihički, no voljela bih izbjeći uzimanje hormonalne terapije“.
Što je menopauza?
Menopauza je stadij života koji karakterizira smanjeno izlučivanje ženskih hormona: estrogena i progesterona, zbog postepenog zaustavljanja rada jajnika.
Javlja se oko pedesete godine života, a kod žena koje puše javlja se oko dvije godine ranije. Njezine manifestacije variraju od žene do žene. Postoji ideja o osobnoj osjetljivosti koja ovisi o genetici, vanjskim faktorima i mikronutritivnom statusu žene.
Kvalitetu života jedne od dviju žena ugrožavaju:
- Valovi vrućine koji mogu dovesti do problema sa snom i umora
- Promjene raspoloženja (razdraženost, deprimiranost, anksioznost)
- Suhoća kože i vagine koja katkad uzrokuje vaginitis, vaginalne bolove, ciste, bolne odnose...
- Debljanje
- Problemi s libidom
Što učiniti kako biste se bolje osjećale?
- Ograničite valove vrućine unosom sjemenki lana, važnim izvorom lignana.
- Povećajte razinu seratonina kako biste povratili smirenost, unosom namirnica bogatih triptofanom (mliječni proizvodi, jaja, riba, sirutka). Seratonin je također osnova za stvaranje melatonina, hormona odgovornog za usnivanje.
- Hidratizirajte kožu unosom polinezasićenih masnih kiselina (omega-3, omega-6) koje sadrže sjemenke lana, ulje boražine, ulje podlanka ili repice.
- Zadržite ravan trbuh izbjegavajući brze šećere, pogotovo između obroka, a dajte prednost složenim ugljikohidratima s niskim glikemijskim indeksom, naročito mahunarkama (leća, suhi grašak, grah...).
- Dodaci prehrani u kombinaciji sjemenka lana, triptofana i esencijalnih masnih kiselina su nešto što također može biti od pomoći.
Jeste li znali?
U menopauzi inzulin postaje lijen i umjesto da razgrađuje šećer u mišićnim stanicama, on primarno pohranjuje masne kiseline u području trbuha.
Dugoročne posljedice nedostatka estrogena
Osteoporoza
Stvaran problem javno- zdravstvenog sustava jer se s osteoporozom bori svaka četvrta žena.
Kako se stvara koštani kapital?
Koštani kapital se stvara stalnim procesima raspadanja i ponovnog stvaranja.
U centru tih procesa nalaze se dva tipa stanica:
- Osteoklasti, odgovorni za razaranje stare kosti tako što u njoj stvaraju rupe (aktivnost resorpcije)
- Osteoblasti, odgovorni za stvaranje nove kosti (aktivnost nastajanja)
Razina estrogena pada u menopauzi i taj hormonalni nedostatak utječe na ravnotežu preoblikovanja kostiju. Različiti mehanizmi također mogu pogoršati gubitak koštane mase povezan s nedostatkom estrogena uzrokovanog menopauzom:
- Mikronutritivni deficiti (nedovoljan unos kalcija, vitamina D, kalija i magnezija, višak soli).
- Acido-bazna neravnoteža koja je povezana s prehranom koja se temelji na kiselim namirnicama (animalni proteini) i manjku alkalnih namirnica kao što su voće i povrće koji uklanjaju kiselost time što su bogate kalijem.
Što učiniti kako biste se bolje osjećale?
- Prvo treba provjeriti biološku razinu vitamina D i povećati njegov unos ako je to potrebno jer on omogućava apsorpciju i fiksaciju kalcija.
- Uključiti u prehranu namirnice bogate kalcijem: mliječni proizvodi, sardine u ulju, svježe i/ili sušeno voće i povrće te mineralne vode poput Jamnice, Kalničke, Studenca, Radenske.
- Uravnotežiti kisele i alkalne namirnice u prehrani.
- Ograničiti unos soli i namirnica bogatih solju koji potiču gubitak kalcija mokrenjem.
PRAL (Potential Renal Acid Load) je metoda koja omogućava procjenu kiselinskog potencijala svake namirnice.
PREHRAMBENE SKUPINE
|
PRAL (mEq/100g) | |
Efekti kiselosti |
Meso i mesni proizvodi Sirevi bogati proteinima (tvrdi sirevi poput parmezana) Sirevi siromašni proteinima (meki sirevi poput svježeg kozjeg sira) Riba Proizvodi od žitarica |
9,5 23,6
8
7,9 3.5-7.0 |
Neutralni efekti |
Mlijeko Masne namirnice i namirnice bogate uljem |
1 0 |
Alkalni efekti |
Povrće Voće i voćni sokovi |
-2.8 -3,1 |
- Kardiovaskularni problemi
Žene koje nisu u menopauzi i koje ne puše su relativno zaštićene od kardiovaskularnih bolesti u usporedbi s muškarcima iste dobi, zbog pozitivnog utjecaja estrogena na arterijski zid.
U menopauzi, faktori rizika od kardiovaskularnih bolesti rastu pod utjecajem rasta krvnog tlaka, povećanja razina lipida i inzulina koji postaje lijen.
Što učiniti kako biste se bolje osjećale?
- Obogatite prehranu namirnicama koje sadrže omega-3, čiju ulogu u prevenciji kardiovaskularnih oboljenja ne treba posebno naglašavati: ulje repice, orasi, masna plava riba, sjemenke lana...
- Unosite dovoljno vitamina B6, B9 i B12 kako bi se značajno smanjila razina homocisteina, elementa koji je prepoznat kao faktor kardiovaskularnog rizika, posipajući jelo pšeničnim klicama ili pivskim kvascem i uključivši u svoju prehranu zeleno lisnato povrće, jetru, sardine, mliječne proizvode...
- I ne zaboravite odbaciti sol!
Od 7 do 77, SPORT je neizostavan!
Za dobro raspoloženje, zdrave kosti i srce te dobar izgled... sveukupno za zdravlje!
U Aziji, menopauza se ne doživljava kao nesreća, nego baš suprotno. U nekim plemenima, na Papui Novoj Gvineji, menopauza se slavi kao dar: manje briga i više slobode...
Izvor tekstova Echos.