U posljednjih nekoliko desetljeća, patogene bakterije kao uzročnici zaraznih bolesti smatrale su se našim neprijateljima. Borimo se kako bi ih uništili i iskorijenili.
Danas smo ušli u novu eru u kojoj gledamo s oprezom na sve bakterije i njihov utjecaj na naše zdravlje.
Ljudski organizam sadrži 90% bakterija koje su organizirane u zajednice koje nazivamo mikrobiomi.
Mikrobiom u crijevima jest izuzetno bitan jer se sumnja da njegov disbalans sudjeluje u razvitku mnogih nezaraznih kroničnih stanja i bolesti, pretilosti, depresije, autizma, alergija te sasvim sigurno najviše bolesti povezanih s probavnim sustavom.
Danas se istraživanja bave i mikrobiomom drugih organskih sustava, vaginalnom, kožnom, oralnom ..., te smo suočeni s činjenicom-dokazom: zbog česte zlouporabe antibiotika, krajnje je vrijeme da zaštitimo svoj mikrobiom koji je jamstvo dobrog zdravlja.
Stoga, modulacija našeg crijevnog mikrobioma postat će glavni i osnovni alat prevencije zdravlja.
Ovaj primjerak Echos 54, „Mikrobiota, prijatelji za cijeli život!“ , dizajniran je kako bi vam pomogli bolje razumjeti i cijeniti nevjerojatan svijet bakterija te posvetiti posebnu pažnju istima.
Tko si ti?
- Normalni vaginalni ekosustav sastavljen je primarno od laktobacila koji tvore Doderlein floru, te anaerobnih bakterija.
- Prirodni rezervoar vaginalnih laktobacila je rektum. Oni migriraju kroz prirodne kanale te prijanjaju i i koloniziraju vaginalnu sluznicu.
Gdje si ti?
Vaginalna flora je pod hormonalnim utjecajem estrogena.
- Vaginalnu floru mlade djevojke čine izvorne bakterije kožne i fekalne flore (kolibacili, stafilokoki…).
- U pubertetu se povećava koncentracija estrogena, a vagina se progresivno kolonizira florom koja je karakteristična za odrasle žene (laktobacili…).
- U menopauzi, nedostatak estrogena smanjuje broj laktobacila, a povećava broj bakterija fekalnog i kožnog porijekla. To je ključan razlog za razvoj urogenitalnih infekcija žena u menopauzi.
Što radiš?
Ovi laktobacili imaju zaštitnu ulogu na vaginalnu sluznicu. Prijanjaju na vaginalne stanice i tvore biofilm koji služi kao barijera koja sprečava rast i razvitak patogenih bakterija.
OPREZ: DISBIOZA!
Mnogi faktori mogu utjecati na neravnotežu u vaginalnoj flori te na taj način uzrokovati pojavu bakterijske vaginoze, mikoze i infekcije urinarnog trakta:
- Uzimanje antibiotika, antifungalnih sredstava
- Korištenje prezervativa, tampona, spermicida i pretjerana intimna higijena
- Hormonalni disbalans (menopauza, trudnoća...)
- Konstipacija (zatvor)
SOS probiotici: djelotvorno rješenje
Učinkovitost probiotika odsada je priznata u prevenciji infekcija uro-genitalnog sustava te u smanjenom broja recidiva. Oralna ili vaginalna primjena probiotika, pokazala se učinkovitom kod kolonizacije vaginalne sluznice.
Izvor tekstova Echos.